mepeace.org

תשמעי אותם, תסתכלי עליהם הוא אמר ופתח את החלון. הם עמדו שם קומץ קטן וצעקו:
בעזה ובשדרות ילדות רוצות לחיות
יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים
יה ברק אל תדאג מחכים לך בהאג.

אני מבקש לא לחסום את התנועה, ביקש השוטר בנימוס, אתם רוצים להביע מחאת נגד תבואו רגלי ותצטרפו לאלו שעומדים במדרכה השנייה, שם עם הדגל. המכוניות התחילו לצפור. וגדעון, אישי, הצביע על הבטן שלי שנראתה עגולה ויפה ואמר לשוטר: אדוני, יש לנו כאן מקרה מיוחד. השוטר לא הבין עדיין, ביקש בנימוס (זיהיתי ר' חשודה) אבל בנחרצות לפנות את הציר . אתה לא מבין, הבדיקה הייתה חיובית, יש לנו כזה שם בפנים, והזמן פועל לרעתנו אני צריך לשכנע אותה לפני שיהיה מאוחר מידי ומסוכן.
הבעת פניו של השוטר השתנתה, והוא קיבל החלטה מהירה. ובקשר פנה אל הקצין וביקש שיפנו את המכוניות לרחוב קינג ג'ורג', יש לנו מקרה מיוחד.
את יודעת כמה חיכיתי לרגע הזה, שיהיה לנו ילד משלנו, אבל שם יש מפלצת. הוא אמר, גדעון שכמעט ולא נוגע בי מאז קיבלנו את תוצאות הבדיקה החיובית. וכמה כאב עברנו יחד כדי להצליח, אני ביקשתי בדיקה שנייה. אבל גם בבדיקה הזאת הפגם הגנטי זוהה ללא כל ספק.
ואני נלחצת בתוך הכסא, הצפירות מסביב לא נוגעות בסערה שמתחוללת בתוכי, הם רוצים לקחת אותו ממני. כל תזוזה שלו מטלטלת את עולמי, מרעידה בי מיתרי עוגב שמימי. קחו את חיי אבל לא את הילד.
זה לטובתו, חוזר שוב גדעון, את יודעת כמה אני רציתי את הילד הזה.את יודעת מה זה לחיות עם זה? אילו הוא היה מונגולואיד או פגוע מוח לא היה עולה בדעתי לרגע להציע את זה. אבל תסתכלי עליהם, תשמעי מה שהם אומרים. אנשים שאין להם כל רחמים לעם שלהם. זה הפגם, הכאב של הצד שני נוגע להם יותר, איפה הייתם שהחמס שלח טילים על שדירות, יה בוגדים הוא צעק מהחלון הפתוח, והמשיך. לדבר אל ליבי השותת ומהחלון ראיתי נערה שהחזיקה שלט ובו כתוב "חמיד עג'בריה בן 11." מחשבותיי התערפלו, רפיון השתלט על גופי, שמעתי את קולו של גדעון אבל את מילותיו לא קלטתי עוד, ובחצי עילפון, וכמעט בלי קול בטאו שפתי את המילים, בסדר, נעשה הפלה.

Views: 55

Comment

You need to be a member of mepeace.org to add comments!

Join mepeace.org

Comment by David Levi on January 15, 2009 at 7:00pm
Hi Dana
I have a bad translation. (I have no translation skills)
but lets give it a try.
Please let me know if it makes sense

If only I had a child

(The story was written following a journalist statement that Israelis that oppose the war in Gaza have a genetic defect)

Look at them, listen to them, he said and opened the window. They were standing there on the Ben Zion boulevards in Tel Aviv, holding sign with the names casualties from Gaza and shouting:
In Gaza and in Shderot girls want to live
Jews and Arabs refuse to enemies
Ehud Barak they are waiting for you in Hag
If you would like to join the counter demonstration please park the car somewhere and join these people with the flag but do not block the road, said the policemen that approached us while cars started honking behind. My partner Gidon, pointed at my big round belly and said: Look Mr. we have a special case here. The policemen did not seem to have understood and asked again firmly yet politely to clear the road. You do not understand, the test was positive, we have one of those inside, time is against us, I have to convince her before it is too late and too dangerous.
The expression on the policemen face changed a little, he pondered for a second then asked for the cars to be directed to King George street.
You know how long did I waited for that moment, for us to have our own child, but in there is a monster, said Gidon doesn’t touch me since we received the positive result. So much pain we went thorough together to get pregnant. I asked for a second test but also in that one the genetic fault was beyond any doubt.
I am squeezed in the chair while the noise around doesn’t touch the storm inside my head. They want to take him away from me. Anytime he moves my world is shaken, heavenly harp strings are resonating, take my life not the child.
It is for his own good, repeating Gidon, you know how much I wanted this child. Do you know what it means to live with that, if he was a mongoloid or had no arms I would never even think to suggest that. Look at them, listen to what they say. People that have no pity for their own nation. Where were you when Hamas sent missile to Shderot he, traitors, he shouted out of the open window. And continued talking to my bleeding heart, from the window I could see a girl holding a sign with the words “Amal Atya a-Samuny 9 years old”. My thoughts became bluer, I felt week, hearing Gidoens voice but his words I could get anymore. Half fainting, almost without sound my lips uttered: “OK, lets do an abortion”.

Translate mepeace.org

Latest Activity

izida duranovic updated their profile
Jan 9
Dr. David Leffler posted a blog post

Cruise Ships for Peace in The Middle East

By Teresa Studzinski, Arlene J. Schar, and Dr. David Leffler Variations of this article were…See More
Nov 6, 2019
Shefqet Avdush Emini updated their profile
Oct 29, 2019
Mauricio San Miguel Llosa updated their profile
Oct 4, 2019
Amir Salameh updated their profile
Jun 25, 2019
Fredda Goldfarb updated their profile
Apr 15, 2019
Dr. David Leffler posted a blog post
Apr 9, 2019

Search mepeace.org

"Like" us on Facebook

Promote MEPEACE online

Badge

Loading…

© 2020   Created by Eyal Raviv. Supported by One Region, One Future.   ..

Feedback | Report an Issue  |  Report an Issue  |  Terms of Service